Usługi rachunkowe

Czy warto zostać księgową?

Księgowość sporej liczbie osób kojarzy się z pracochłonnym zapisywaniem wielkich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz skomplikowanymi przeliczeniami i niezbyt dobrym wynagrodzeniem Bez wątpienia ów obraz pasuje właściwie do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji prawdziwej. W praktyce księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, odręcznie wcale nie przygotowuje dodatkowych dokumentów i nie zarabia przeciętnie (najczęściej jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym resortem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wtedy, gdy jest przygotowywana zdalnie i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyodrębnionym biurze. Do jej nadrzędnych obowiązków można zaliczyć: wykonywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie statystyk, notowanie danych do systemu księgowego, liczenie opłat głównie dla wielorakich instytucji, m in. GUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma szansę razem z nabywaniem kompetencji starać się o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Bez wątpienia najatrakcyjniejszą funkcją jest posada głównej księgowej, która sprawdza transfer zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się sprawami administracyjnymi, zawiaduje podwykonawcami oraz dba o postęp swojego oddziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma szansę też założyć swoją działalność gospodarczą, a więc utrzymywać osobiste biuro rachunkowe i indywidualnie obsługiwać Klientów. Tu jednakże wskazana jest zgoda Ministra Finansów – należy potwierdzić zdobytą wiedzę w zawodzie oraz zdać egzamin (niedługo po zrealizowaniu konkretnych studiów). By otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba “wyrabiać” żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Prowadzenie księgowości wcale nie jest takie proste. Trzeba bezwzględnie rozumieć specjalistyczne akty, jednocześnie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać więc szeroką wiedzę, bowiem na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku nieodzowne jest ukończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalizacje na niektórych uczelniach mogą się troszkę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi w tym przypadku o pokazanie tytułu magistra, tylko o konieczną wiedzę. Zaś takiej nie możemy otrzymać na innych profilach. Potem księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, jeżeli planuje, m. in. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają możliwość starać się osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji nabytych, powinna mieć dodatkowo kompetencje „wrodzone”, przykładowo systematyczność oraz cierpliwość w pełnieniu wszystkich zobowiązań. Jeden defekt w rachunkach niekiedy może mieć fatalne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (gdzie stykamy się z dużym transferem pieniędzy), ale też mniejsze oraz osoby indywidualne. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Kontrahentowi doradztwo z zakresu opracowywania księgi przychodów i wydatków (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, sporządzania rozliczeń z US, jak również tworzenia podsumowań, np. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba wspomnieć, że zadaniem osoby pracującej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy i udoskonalanie predyspozycji. Mówiąc inaczej, wykształcenie jest dopiero podstawą do wykonywania owego zajęcia, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym mamy możliwość przekonać do siebie wielu Kontrahentów.

Ostatnio bardzo modna stała się „rachunkowość online” bądź oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Klienci w ogóle nie muszą wychodzić z budynku bądź firmy, żeby ich rzeczy zostały pozytywnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w umówionym miejscu i pobiera wszystkie papiery na potrzeby zestawień. Jest w stanie także zostać w firmie, dla której pracuje i tam na miejscu dokonać rozliczeń.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Własna firma jest idealnym wyjściem dla księgowych, jakie od kilku lat realizują się w tym fachu oraz nie pragną już podejmować pracy u kogoś. Otwarcie biura księgowego wiąże się jednak z paroma postulatami, przykładowo znacznymi nakładami finansowymi. Koszt otwarcia oddzielnego biura księgowego zależy głównie od rejonu, w którym miałoby ono działać. W centrum metropolii wydzierżawienie lokum będzie sporo kosztowniejsze niżeli na pograniczach. Warto wiedzieć, że przeważającą część papierów można komfortowo załatwić online. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeżeli właśnie zapoczątkowujemy przygodę z własną firmą. Na potrzeby otwarcia biura księgowego potrzebne są: zarejestrowanie odrębnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i podstawowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie wolno rzucać Odbiorcom przypadkowym cen, np. takich, które przyuważymy w taryfikatorach innych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany paroma rzeczami: rangą firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz poziomem obsługi. Prowadzenie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Każdorazowo wykonuje się podział na liczbę papierów.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w odsyłacz tu – www.taxbiuro.net

Should you loved this informative article and also you would like to acquire more info about Toruń księgowość generously go to the web-site.

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *