Usługi rachunkowe

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość sporej liczbie osób wiąże się ze żmudnym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą w okularach zgiętą nad małym liczydełkiem oraz niejasnymi wyliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Niewątpliwie ów opis pasuje raczej do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji życiowej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, własnoręcznie w zasadzie nie konstruuje jakichkolwiek przekazów oraz stąd nie zarabia przeciętnie (szczególnie jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Księgowość jest najistotniejszym obszarem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wtedy, gdy jest realizowana na odległość oraz tym samym jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej podstawowych zobowiązań można zakwalifikować: sporządzanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, kontrolowanie statystyk, wstawianie danych do systemu rachunkowego, przeliczanie opłat dla rozmaitych instytucji, np. GUS.

Każda księgowa może równocześnie z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczenia zabiegać o awans w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie najciekawszą funkcją jest posada głównej księgowej, która sprawdza obieg środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się kwestiami administracyjnymi, steruje asystentami i ma pod opieką rozwój swojego działu.

Każda księgowa ma możliwość też otworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić osobiste biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Klientów. W tym miejscu aczkolwiek wskazana jest zgoda Ministra Finansów – należy udokumentować zdobytą wiedzę w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (niedługo po zrealizowaniu określonych studiów). Aby dostać zatrudnienie jako księgowa, absolutnie nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Jak zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości w sumie nie jest takie proste. Powinniśmy obowiązkowo rozumieć wybrane kodeksy, razem z takimi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi posiadać w takiej sytuacji wszechstronną wiedzę, gdyż jest odpowiedzialna za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku wskazane jest skończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse lub rachunkowość (profile na niektórych uczelniach mogą się nieco od siebie odróżniać). Absolutnie nie chodzi tu o posiadanie tytułu magistra, tylko o stosowną wiedzę. Zaś takiej w sumie nie można dostać na innych specjalizacjach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana uzyskać certyfikat księgowego, jeżeli chce, przykładowo zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby posiadające doświadczenie w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności nabytych, jest zobowiązana posiadać również zdolności „wrodzone”, przykładowo drobiazgowość oraz sumienność w pełnieniu wszelakich obowiązków. Jeden mankament w księgach czasem może mieć dramatyczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne firmy (gdzie stykamy się z olbrzymim obiegiem kapitału), lecz również mniejsze oraz Klienci indywidualni. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Odbiorcy załatwianie spraw z obszaru prowadzenia księgi wpływów oraz wydatków (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, przygotowywania pitów, jak również wykonywania sprawozdań, m. in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba wspomnieć, że powinnością osoby zatrudnionej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy oraz szlifowanie zdolności. Innymi słowy, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest tylko podstawowym wymogiem do wykonywania owego zajęcia, zaś praktyczne umiejętności tym, czym mamy szansę pozyskać sporą liczbę Odbiorców.

Ostatnimi czasy niesamowicie rozpowszechniona stała się „księgowość online” czy usługi „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Klienci absolutnie nie muszą wyruszać z mieszkania czy instytucji, żeby ich rzeczy zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w ustalonym miejscu i pobiera wszelakie papiery na potrzeby zestawień. Czasem może też zostać w firmie, dla której pracuje oraz tam bezzwłocznie uporządkować dokumenty.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest znakomitym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od kilku lat pracują w takiej specjalności i nie planują aktualnie mieć innej pracy u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa księgowego wiąże się jednak z paroma wymogami, np. znacznymi wydatkami finansowymi. Koszt utworzenia niezależnego biura księgowego jest uzależniony głównie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W śródmieściu wypożyczenie lokum będzie dużo droższe aniżeli na obrzeżach. Trzeba wiedzieć, iż sporą liczbę rachunków można spokojnie załatwić drogą elektroniczną. Zatem mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest faktycznie świetnym wyjściem, zwłaszcza, jeśli zaledwie zapoczątkowujemy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby uruchomienia firmy księgowej obowiązkowe są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie możemy wyznaczać Odbiorcom przypadkowym opłat, m. in. takich, które wypatrzymy w taryfikatorach innych firm. Taryfikator jest uwarunkowany paroma rzeczami: poważaniem przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz zakresem usług. Prowadzenie pełnej księgowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Naturalnie przeprowadza się podział na ilość dokumentów.

Jeśli planujesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w odsyłacz tu – Biuro rachunkowe Toruń

If you loved this post and you would like to acquire far more facts about Toruń księgowość kindly take a look at our web-site.

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *