Księgowość

Czy warto zostać księgową?

Księgowość sporej liczbie osób wiąże się z mozolnym zapisywaniem wielkich ksiąg, z osobą noszącą grube szkła zgiętą nad małym liczydełkiem oraz niejasnymi przeliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy opis pasuje trochę do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji autentycznej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, ręcznie w zasadzie nie sporządza jakichkolwiek dokumentów oraz bynajmniej nie zarabia skromnie (w szczególności jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Księgowość jest najważniejszym obszarem w każdej firmie, nawet wówczas, kiedy jest wykonywana zdalnie oraz tym samym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej naczelnych zobowiązań można zaliczyć: opracowywanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie badań statystycznych, wstawianie danych do systemu rachunkowego, wyliczanie opłat przede wszystkim dla różnorodnych instytucji, przykładowo ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę równocześnie z nabywaniem zdolności wnioskować o lepszą posadę w firmie. Na pewno najciekawszą posadą jest praca głównej księgowej, która weryfikuje przepływ środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się rzeczami oficjalnymi, zawiaduje pomocnikami oraz dba o rozwój własnego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość jeszcze założyć własną działalność gospodarczą, więc utrzymywać osobiste biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Kontrahentów. Tu aczkolwiek konieczna jest zgoda Ministra Finansów – trzeba udowodnić wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (natychmiast po skończeniu określonych studiów). By dostać zatrudnienie jako księgowa, wcale nie trzeba “wyrabiać” żadnej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Przygotowywanie księgowości wcale nie jest takie bezproblemowe. Trzeba bezwarunkowo opanować konkretne paragrafy, łącznie z tymi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi posiadać w takiej sytuacji szeroką wiedzę, gdyż na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku nieuchronne jest ukończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse czy rachunkowość (kierunki na poszczególnych uniwersytetach mogą się odrobinę od siebie odróżniać). Krótko mówiąc nie chodzi tu o posiadanie stopnia magistra, ale o konkretną wiedzę. Natomiast takiej wcale nie możemy zyskać na pozostałych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa jest zobowiązana zdobyć certyfikat księgowego, jeżeli zamierza, m. in. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby mające wiedzę i umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności nabytych, musi mieć ponadto zdolności „naturalne”, np. dokładność i cierpliwość w wypełnianiu wszelkich obowiązków. Pojedynczy mankament w obliczeniach w niektórych przypadkach może mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (w jakich stykamy się z ogromnym obiegiem pieniędzy), lecz też mniejsze oraz osoby prywatne. Księgowa może zaproponować każdemu Kontrahentowi usługi z działu wykonywania księgi zysków oraz odpływów (KPIR), robienia pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, sporządzania deklaracji podatkowych, jak również wykonywania podsumowań, m. in. dla ZUS. Trzeba mieć na uwadze, że obowiązkiem osoby pracującej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy oraz doskonalenie zdolności. Innymi słowy, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest dopiero bazą do wykonywania rzeczonego zawodu, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym mamy możliwość zjednać sporą liczbę Odbiorców.

W ostatnim czasie niezmiernie atrakcyjna stała się „rachunkowość online” bądź pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Konsumenci nie muszą wychodzić z domu lub placówki, żeby ich sprawy zostały pozytywnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się w umówionym miejscu oraz bierze wszelkie papiery na potrzeby obliczeń. Czasami może również zostać w firmie, której pomaga oraz tam bezzwłocznie dokonać rozliczeń.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Niezależna firma jest idealnym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od kilku lat pracują w tej specjalizacji i stąd nie planują obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa rachunkowego łączy się jednak z wieloma warunkami, m.in. sporymi nakładami środków finansowych. Koszt utworzenia swojego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony szczególnie od miejsca, w jakim miałoby być ono położone. W śródmieściu wypożyczenie lokum na biuro będzie o wiele droższe aniżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że dużą liczbę papierów można bez problemu załatwić online. Zatem mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest faktycznie znakomitym pomysłem, zwłaszcza, kiedy zaledwie zaczynamy przygodę z własną firmą. Na potrzeby założenia biura księgowego potrzebne są: zarejestrowanie swej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie możemy narzucać Odbiorcom przypadkowym opłat, np. takich, jakie znajdziemy w cennikach innych firm. Cennik jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: poważaniem firmy, położeniem przedsiębiorstwa i zakresem obsługi. Wykonywanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Naturalnie przeprowadza się podział na ilość papierów.

Jeżeli pragniesz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w link w tym miejscu – Biuro rachunkowe Toruń

If you are you looking for more information in regards to Biuro rachunkowe Toruń take a look at our site.

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *