Księgowość

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom kojarzy się z męczącym wypisywaniem dużych ksiąg, z osobą w okularach pochyloną nad kalkulatorem oraz niezrozumiałymi obliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Oczywiście ten opis pasuje właściwie do sceny z filmu, niż do sytuacji realistycznej. W praktyce księgowa ma dostęp do specjalnych programów komputerowych, odręcznie w zasadzie nie tworzy jakichkolwiek formularzy i bynajmniej nie zarabia malutko (w szczególności jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Rachunkowość jest najistotniejszym oddziałem w każdej instytucji, choćby w takiej sytuacji, kiedy jest prowadzona zdalnie oraz tym samym jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej fundamentalnych zobowiązań można zaliczyć: wykonywanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, przechowywanie faktur, sprawdzanie badań statystycznych, zapisywanie danych do systemu rachunkowego, przeliczanie opłat przede wszystkim dla różnorodnych instytucji, m in. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość równocześnie z pozyskiwaniem umiejętności ubiegać się o awans w firmie. Niewątpliwie najciekawszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która monitoruje przepływ zasobów finansowych w firmie. Prócz tego zajmuje się rzeczami urzędowymi, zawiaduje pomocnikami oraz zabiega o rozwój własnego działu.

Każda księgowa ma szansę ponadto utworzyć własną działalność gospodarczą, a mianowicie utrzymywać własne biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Klientów. Tu aczkolwiek konieczna jest zgoda Ministra Finansów – trzeba udokumentować zdobytą wiedzę w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (wkrótce po zakończeniu odpowiednich studiów). Ażeby dostać pracę jako księgowa, nie trzeba “wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Jak zostać księgową?

Opracowywanie księgowości wcale nie jest takie bezproblemowe. Trzeba zdecydowanie rozumieć specjalistyczne imperatywy, jednocześnie z takimi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi obligatoryjnie mieć więc ogromną wiedzę, ponieważ jest odpowiedzialna za pieniądze przedsiębiorstwa. W takim przypadku konieczne jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na poszczególnych uniwersytetach potrafią się troszeczkę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi tutaj o zaprezentowanie stopnia magistra, tylko o optymalną wiedzę. A tej wcale nie można uzyskać na konkurencyjnych specjalizacjach. Później księgowa powinna uzyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą ubiegać się osoby mające doświadczenie w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności wyuczonych, jest zobowiązana posiadać również zdolności „przyrodzone”, m. in. perfekcję oraz pracowitość w spełnianiu wszelkich zobowiązań. Mały defekt w rachunkach niekiedy może mieć dramatyczne skutki dla wszystkich pracowników.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże firmy (w których stykamy się z olbrzymim ruchem kapitału), lecz także mniejsze oraz osoby prywatne. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Interesantowi usługi z obszaru wykonywania księgi dochodów i odpływów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania deklaracji podatkowych, jak i przygotowywania sprawozdań, m. in. dla GUS. Należałoby mieć na uwadze, że powinnością osoby zarabiającej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy oraz szlifowanie zdolności. Innymi słowy, skończenie dobrej szkoły jest dopiero podstawowym wymogiem do wykonywania takiego fachu, a długie praktyki tym, czym mamy szansę przekonać do siebie ogromną liczbę Odbiorców.

W ostatnim czasie niezmiernie modna stała się „księgowość online” czy oferta „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Klienci w ogóle nie muszą wychodzić z mieszkania czy instytucji, by ich rzeczy zostały pomyślnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się we wcześniej obranym miejscu i bierze wszystkie dokumenty do zestawień. Jest w stanie też posiedzieć w firmie, której pomaga oraz tam w oka mgnieniu wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Niezależna firma jest doskonałym wyjściem głównie dla księgowych, które od kilku lat realizują się w tej specjalizacji i w zasadzie nie pragną obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Utworzenie biura księgowego wiąże się jednakże z paroma wymogami, przykładowo dużymi wydatkami finansowymi. Koszt otwarcia odrębnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony zwykle od rejonu, w którym miałoby się ono znajdować. W sercu miasta wypożyczenie lokalu będzie dużo kosztowniejsze niż na przedmieściach. Warto wiedzieć, że większość druków można spokojnie załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne biuro księgowe jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, kiedy zaledwie zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby utworzenia biura księgowego pożądane są: zarejestrowanie niezależnej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz niezbędne ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy rzucać Klientom przypadkowym stawek, przykładowo takich, jakie przyuważymy w cennikach różnych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz zakresem obsługi. Prowadzenie pełnej księgowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zwykle tworzy się podział na liczbę papierów.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej, wejdź w odsyłacz w tym miejscu – Biuro rachunkowe Toruń

If you cherished this article so you would like to receive more info concerning Biuro rachunkowe Toruń nicely visit the web page.

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *