Księgowość

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość sporej liczbie osób łączy się z pracochłonnym wypisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą noszącą grube szkła pochyloną nad kalkulatorem oraz niezrozumiałymi przeliczeniami i niezbyt dobrym wynagrodzeniem Niewątpliwie ów obraz pasuje trochę do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji realnej. W rzeczywistości księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, odręcznie w zasadzie nie sporządza jakichkolwiek rachunków oraz stąd nie zarabia skromnie (najczęściej jako główna księgowa w sporej instytucji).

Księgowość jest najważniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, nawet wtedy, gdy jest realizowana na odległość i w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym biurze. Do jej podstawowych zobowiązań zalicza się: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, zachowywanie faktur, sprawdzanie badań statystycznych, wpisywanie danych do systemu rachunkowego, wyliczanie należności przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę równocześnie z pozyskiwaniem kompetencji starać się o wyższe stanowisko w firmie. Z pewnością najciekawszą pracą jest praca głównej księgowej, która kontroluje ruch zasobów pieniężnych w firmie. Poza tym zajmuje się rzeczami urzędowymi, zawiaduje podwładnymi oraz ma zawsze na oku rozrost swego oddziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję jeszcze utworzyć własną działalność gospodarczą, czyli utrzymywać osobiste biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Interesantów. Tutaj jednak wskazana jest aprobata Ministra Finansów – trzeba potwierdzić zdobytą wiedzę w zawodzie oraz zdać egzamin (zaraz po zrealizowaniu wybranych studiów). Żeby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Wykonywanie księgowości bynajmniej nie jest takie proste. Musimy obowiązkowo znać konkretne przepisy, wraz z tymi, które na dniach się zmieniły. Księgowa powinna posiadać zatem ogromną wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku wskazane jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na poszczególnych uniwersytetach potrafią się trochę od siebie różnić). W ogóle nie chodzi tu o przedstawienie tytułu magistra, lecz o dostateczną wiedzę. A takiej w zasadzie nie możemy uzyskać na konkurencyjnych specjalnościach. W odpowiednim czasie księgowa powinna zyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy pragnie, przykładowo zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają szansę ubiegać się osoby mające długie praktyki w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności wyuczonych, jest zobowiązana posiadać ponadto zdolności „wrodzone”, np. drobiazgowość i pracowitość w wykonywaniu wszelakich powinności. Malutki błąd w rachunkach czasem może mieć fatalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w których mamy kontakt z ogromnym obiegiem środków finansowych), ale również mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaproponować każdemu Klientowi usługi z obszaru sporządzania księgi przychodów oraz wydatków (KPIR), wykonywania pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania rozliczeń z US, jak również układania podsumowań, przykładowo dla GUS. Warto wspomnieć, iż obowiązkiem osoby pracującej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy oraz szlifowanie zdolności. Generalnie, wykształcenie jest w takim razie podstawowym wymogiem do wykonywania niniejszego fachu, natomiast długie praktyki tym, czym można przekonać do siebie wielu Odbiorców.

W ostatnim czasie bardzo atrakcyjna stała się „księgowość online” czy pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. W takim przypadku Odbiorcy wcale nie muszą wyruszać z mieszkania albo placówki, aby ich sprawy zostały pozytywnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w umówionym miejscu i pobiera wszelkie formularze do rozliczeń. Jest w stanie też pobyć w firmie, dla której pracuje i tam niezwłocznie dokonać rozliczeń.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od paru lat funkcjonują w branży i w sumie nie chcą aktualnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Uruchomienie biura księgowego łączy się jednakże z kilkoma warunkami, m.in. wysokimi kosztami budżetowymi. Koszt utworzenia własnego biura księgowego zależy przeważnie od miejsca, w jakim miałoby ono działać. W centrum metropolii wypożyczenie lokum będzie o wiele droższe niżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że sporą liczbę druków można komfortowo załatwić drogą internetową. Więc mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest rzeczywiście atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza, kiedy świeżo rozpoczynamy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego obowiązkowe są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie możemy sugerować Interesantom przypadkowym stawek, przykładowo takich, jakie znajdzie się w cennikach innych przedsiębiorstw. Taryfikator jest zdeterminowany wieloma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz zakresem obsługi. Prowadzenie pełnej rachunkowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zazwyczaj przeprowadza się podział na liczbę formularzy.

Jeżeli pragniesz wiedzieć więcej, wejdź w odnośnik w tym miejscu – Księgowość Toruń

In case you have just about any questions with regards to wherever along with the way to make use of Toruń księgowość, you can email us in our website.

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *