Biuro rachunkowe

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom wiąże się z czasochłonnym wypisywaniem wielkich ksiąg, z osobą w okularach nachyloną nad małym liczydełkiem oraz trudnymi rozliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Bez wątpienia ów obraz pasuje trochę do kadru z filmu, niż do sytuacji faktycznej. Tak naprawdę księgowa posiada dostęp do specjalnych programów komputerowych, własnoręcznie wcale nie konstruuje jakichkolwiek przekazów i stąd nie zarabia przeciętnie (zwłaszcza jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

“Buchalteria” jest najważniejszym wydziałem w każdym przedsiębiorstwie, nawet w takiej sytuacji, gdy jest wykonywana na odległość oraz w związku z tym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym biurze. Do jej naczelnych zobowiązań należy: sporządzanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie danych, wpisywanie danych do systemu księgowego, liczenie opłat przede wszystkim dla przeróżnych instytucji, np. ZUS.

Każda księgowa ma szansę równocześnie ze zdobywaniem kompetencji zabiegać o wyższe stanowisko w firmie. Na pewno najlepszą pracą jest posada głównej księgowej, która obserwuje transfer zasobów pieniężnych w firmie. Poza tym zajmuje się kwestiami administracyjnymi, steruje pracownikami oraz dba o rozrost własnego wydziału.

Każda księgowa ma możliwość też otworzyć własną działalność gospodarczą, zatem prowadzić osobiste biuro rachunkowe oraz we własnym zakresie obsługiwać Interesantów. W tym przypadku jednak niezbędna jest akceptacja Ministra Finansów – należy potwierdzić wyspecjalizowanie w zawodzie i zdać egzamin (wkrótce po zakończeniu odpowiednich studiów). Żeby pozyskać zatrudnienie jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Wykonywanie księgowości w sumie nie jest takie łatwe. Trzeba bezwzględnie rozumieć specjalistyczne akty, równocześnie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa musi posiadać w takiej sytuacji obszerną wiedzę, bowiem to ona odpowiada za pieniądze przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku niezastąpione jest zrealizowanie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na wybranych uczelniach mogą się troszkę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi w tym miejscu o przedstawienie tytułu magistra, ale o przydatną wiedzę. A tej w ogóle nie możemy zdobyć na pozostałych kierunkach. Później księgowa musi nabyć certyfikat księgowego, jeśli pragnie, m. in. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mają szansę ubiegać się osoby mające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności uzyskanych dzięki praktyce, jest zobowiązana mieć dodatkowo umiejętności „przyrodzone”, przykładowo skrupulatność i cierpliwość w realizowaniu wszystkich zadań. Pojedynczy mankament w obliczeniach może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w jakich mamy kontakt ze sporym przepływem środków finansowych), ale też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Interesantowi usługi z zakresu sporządzania księgi wpływów oraz odpływów (KPIR), prowadzenia pełnej i częściowej rachunkowości, kadr i płac, opracowywania pitów, a także tworzenia zestawień, m. in. dla urzędu skarbowego. Dobrze jest pamiętać, iż zadaniem osoby zarabiającej w księgowości jest zgłębianie wiedzy i rozwijanie zdolności. Inaczej mówiąc, ukończenie studiów jest wyłącznie podstawą do wykonywania takiego zajęcia, a doświadczenie tym, czym możemy zyskać ogromną liczbę Klientów.

Ostatnio wyjątkowo atrakcyjna stała się „rachunkowość online” czy usługi „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Konsumenci nie muszą wyruszać z budynku lub placówki, ażeby ich potrzeby zostały dogodnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz pobiera wszystkie formularze na potrzeby obliczeń. Czasami może również zostać w firmie, którą obsługuje i tam błyskawicznie uporządkować dokumenty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Samodzielna firma jest świetnym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat pracują w tym fachu oraz w zasadzie nie planują już podejmować zatrudnienia u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa rachunkowego jest połączone jednak z kilkoma warunkami, przykładowo wysokimi wydatkami budżetowymi. Koszt utworzenia swojego biura rachunkowego zależy zwykle od rejonu, w którym miałoby ono działać. W śródmieściu wypożyczenie lokum na biuro będzie o wiele kosztowniejsze niż na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, że większość druków można spokojnie załatwić drogą elektroniczną. Więc mobilne biuro rachunkowe jest rzeczywiście korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli właśnie zapoczątkowujemy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby założenia przedsiębiorstwa rachunkowego nieodzowne są: zarejestrowanie naszej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz niezbędne ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie możemy rzucać Klientom przypadkowym cen, np. takich, jakie znajdzie się w taryfikatorach różnych firm. Taryfikator jest uwarunkowany paroma rzeczami: rangą firmy, położeniem przedsiębiorstwa i profilem obsługi. Wykonywanie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Zazwyczaj tworzy się podział na ilość rachunków.

Jeżeli pragniesz wiedzieć więcej, kliknij w odsyłacz tutaj – Księgowość

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *