Biuro rachunkowe

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość wielu osobom wiąże się z mozolnym wypisywaniem wielkich ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz tajemniczymi obliczeniami oraz niezbyt obfitym wynagrodzeniem Oczywiście ten charakterystyczny obrazek pasuje bardziej do kadru z filmu, niżeli do sytuacji realnej. W rzeczywistości księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, ręcznie nie sporządza jakichkolwiek druków i nie zarabia skromnie (szczególnie jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym obszarem w każdej placówce, nawet wtedy, kiedy jest realizowana na odległość oraz w związku z tym jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w oddzielnym biurze. Do jej zasadniczych powinności kwalifikuje się: przygotowywanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, kontrolowanie badań statystycznych, wpisywanie informacji do systemu księgowego, liczenie zobowiązań przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, przykładowo ZUS.

Każda księgowa ma okazję jednocześnie z nabywaniem umiejętności wnioskować o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Z pewnością najciekawszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która nadzoruje ruch zasobów finansowych w firmie. Ponadto zajmuje się sprawami administracyjnymi, zarządza pracownikami i dba o rozrost swego resortu.

Każda księgowa ma możliwość jeszcze założyć własną działalność gospodarczą, czyli utrzymywać własne biuro rachunkowe i we własnej osobie obsługiwać Odbiorców. W tym miejscu jednakże wskazana jest licencja Ministra Finansów – należy udowodnić wyspecjalizowanie w zawodzie oraz zdać egzamin (niedługo po skończeniu wybranych studiów). By otrzymać zatrudnienie jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba “wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Opracowywanie księgowości w zasadzie nie jest takie proste. Powinniśmy zdecydowanie znać wszystkie regulaminy, łącznie z tymi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi obligatoryjnie mieć zatem rozległą wiedzę, bo jest odpowiedzialna za finanse przedsiębiorstwa. W owym przypadku konieczne jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uniwersytetach potrafią się troszkę od siebie odróżniać). Absolutnie nie chodzi w tym przypadku o przedstawienie stopnia magistra, lecz o konieczną wiedzę. A takiej w sumie nie ma możliwości uzyskać na pozostałych specjalizacjach. Potem księgowa jest zobowiązana odebrać certyfikat księgowego, jeśli zamierza, np. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mogą wnioskować osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji wyuczonych, powinna posiadać ponadto zdolności „naturalne”, m. in. staranność oraz obowiązkowość w wypełnianiu wszelakich funkcji. Malutki błąd w rozliczeniach niekiedy może mieć katastrofalne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże firmy (w których spotykamy się z dużym transferem funduszy), ale również mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa może zaoferować każdemu Interesantowi doradztwo z działu sporządzania księgi przychodów oraz wydatków (KPIR), wykonywania pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, przygotowywania pitów, jak również tworzenia sprawozdań, przykładowo dla ZUS. Dobrze jest mieć na uwadze, że powinnością osoby funkcjonującej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy oraz doskonalenie predyspozycji. Inaczej mówiąc, wykształcenie jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania rzeczonego zajęcia, natomiast praktyczne umiejętności tym, czym mamy szansę zyskać wielu Klientów.

Ostatnio bardzo modna stała się „rachunkowość online” bądź oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Odbiorcy nie muszą opuszczać domu bądź firmy, żeby ich potrzeby zostały dogodnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się w umówionym miejscu i pobiera wszelakie rachunki na potrzeby zestawień. Może również posiedzieć w firmie, której pomaga i tam w oka mgnieniu dokonać rozliczeń.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Własna firma jest idealnym wyjściem dla księgowych, które od kilku lat pracują w tej dziedzinie i stąd nie chcą aktualnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Otwarcie biura rachunkowego jest powiązane jednak z kilkoma wymogami, m.in. dużymi kosztami finansowymi. Koszt założenia swego biura księgowego zależy najbardziej od rejonu, w którym miałoby być ono położone. W śródmieściu wynajęcie lokalu będzie dużo droższe niż na obrzeżach. Warto wiedzieć, iż większość druków można komfortowo załatwić drogą internetową. Więc mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest naprawdę interesującym wyjściem, szczególnie, jeśli właśnie zapoczątkowujemy przygodę z samodzielną pracą. Do założenia przedsiębiorstwa rachunkowego niezbędne są: zarejestrowanie odrębnej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie można sugerować Odbiorcom przypadkowym stawek, np. takich, jakie znajdziemy w cennikach pozostałych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, położeniem biura i zakresem obsługi. Sporządzanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zazwyczaj dokonuje się podziału na ilość rachunków.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć więcej, kliknij w odnośnik tutaj – Księgowość

If you cherished this write-up and you would like to acquire a lot more information with regards to Toruń Poltax kindly go to our web page.

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *