Biuro rachunkowe

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość sporej liczbie osób kojarzy się z pracochłonnym wypisywaniem wielkich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad kalkulatorem oraz trudnymi obliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Niewątpliwie ten obraz pasuje raczej do kadru z filmu, niż do sytuacji realnej. Tak naprawdę księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, własnoręcznie w ogóle nie sporządza jakichkolwiek druków oraz stąd nie zarabia przeciętnie (najbardziej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym wydziałem w każdej placówce, chociażby w takiej sytuacji, gdy jest prowadzona na odległość oraz tym samym żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyznaczonym biurze. Do jej nadrzędnych funkcji zalicza się: przygotowywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, sprawdzanie danych, zapisywanie danych do systemu księgowego, obliczanie zobowiązań głównie dla różnorodnych instytucji, przykładowo GUS.

Każda księgowa ma możliwość wraz ze zdobywaniem wiedzy i doświadczenia wnioskować o awans w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie najlepszą posadą jest praca głównej księgowej, która kontroluje przepływ zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zajmuje się rzeczami urzędowymi, steruje pomocnikami i ma pod opieką postęp swojego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję jeszcze otworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli utrzymywać własne biuro rachunkowe oraz indywidualnie obsługiwać Klientów. W tym miejscu jednakże pożądana jest aprobata Ministra Finansów – należy udowodnić doświadczenie w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (zaraz po zrealizowaniu konkretnych studiów). By otrzymać zatrudnienie jako księgowa, w ogóle nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Opracowywanie księgowości w zasadzie nie jest takie bezproblemowe. Należy obowiązkowo rozumieć specjalistyczne paragrafy, jednocześnie z tymi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa musi posiadać w takiej sytuacji ogromną wiedzę, bowiem na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za obrót kapitału firmy. W przytoczonym przypadku wskazane jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse czy rachunkowość (kierunki na poszczególnych uniwersytetach potrafią się odrobinę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi w tym miejscu o pokazanie tytułu magistra, tylko o konieczną wiedzę. Zaś takiej w sumie nie można dostać na innych profilach. W dalszej kolejności księgowa jest zobowiązana uzyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, m. in. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają szansę zabiegać osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, powinna posiadać jednocześnie zdolności „wrodzone”, np. wnikliwość oraz rzetelność w realizowaniu wszystkich zobowiązań. Malutki defekt w obliczeniach potrafi mieć dramatyczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (w których stykamy się ze sporym obiegiem kapitału), lecz też mniejsze i osoby prywatne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Interesantowi usługi z zakresu wykonywania księgi dochodów oraz rozchodów (KPIR), robienia pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania rozliczeń z US, jak również opracowywania sprawozdań, np. dla urzędu skarbowego. Dobrze jest pamiętać, iż zobowiązaniem osoby funkcjonującej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i udoskonalanie umiejętności. Mówiąc inaczej, wykształcenie jest dopiero podstawą do wykonywania niniejszego zajęcia, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym możemy zyskać wielu Odbiorców.

W ostatnim czasie niesamowicie atrakcyjna stała się „księgowość online” lub usługi „mobilnego biura rachunkowego”. W takim przypadku Klienci nie muszą wyruszać z domu lub instytucji, by ich sprawy zostały korzystnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w ustalonym miejscu i pobiera wszelakie formularze do obliczeń. Niekiedy może też zostać w firmie, której pomaga i tam bezzwłocznie zająć się daną sprawą.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Niezależna firma jest znakomitym wyjściem głównie dla księgowych, jakie od wielu lat spełniają się w tym fachu oraz nie planują obecnie zatrudniać się u kogoś. Założenie biura rachunkowego jest powiązane jednak z paroma wymogami, m.in. sporymi kosztami budżetowymi. Koszt utworzenia swego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony najbardziej od miejsca, w jakim miałoby ono się mieścić. W centrum metropolii wynajęcie lokalu będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, że przeważającą część rachunków można bezproblemowo załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne biuro księgowe jest rzeczywiście znakomitym wyjściem, szczególnie, gdy właśnie zapoczątkowujemy przygodę z własną działalnością. Do uruchomienia firmy księgowej potrzebne są: zarejestrowanie niezależnej placówki, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie możemy rzucać Klientom przypadkowym opłat, np. takich, jakie znajdzie się w cennikach pozostałych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: poważaniem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz charakterem usług. Sporządzanie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zazwyczaj przeprowadza się podział na ilość papierów.

Jeśli planujesz dowiedzieć się więcej, kliknij w odnośnik tutaj – Księgowość

If you loved this short article and also you want to obtain more information regarding Toruń – Biuro rachunkowe kindly go to our own website.

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *