Biuro rachunkowe

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość sporej liczbie osób wiąże się z mozolnym wypisywaniem opasłych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz niejasnymi wyliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Bez wątpienia ten opis pasuje bardziej do kadru z filmu, niż do sytuacji faktycznej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, własnoręcznie w sumie nie konstruuje żadnych dokumentów i bynajmniej nie zarabia malutko (najczęściej jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym działem w każdej placówce, chociażby w takiej sytuacji, kiedy jest prowadzona na odległość i w następstwie tego żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w oddzielnym biurze. Do jej nadrzędnych zadań trzeba zaliczyć: wykonywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, sprawdzanie statystyk, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, sumowanie opłat dla różnych instytucji, np. urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma szansę jednocześnie z pozyskiwaniem zdolności zabiegać o wyższe stanowisko w firmie. Bez cienia wątpliwości najatrakcyjniejszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która kontroluje przepływ zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Ponadto zajmuje się rzeczami urzędowymi, steruje pracownikami oraz dba o rozwój swego działu.

Osoba zajmująca się księgowością ma szansę także otworzyć własną działalność gospodarczą, więc prowadzić indywidualne biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Kontrahentów. W tym miejscu jednak przydatna jest aprobata Ministra Finansów – należy udowodnić praktyczne umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (zaraz po zrealizowaniu odpowiednich studiów). Żeby dostać pracę jako księgowa, w ogóle nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Sporządzanie księgowości bynajmniej nie jest takie oczywiste. Musimy koniecznie rozumieć specjalistyczne kodeksy, razem z takimi, jakie są od kilku dni aktualne. Księgowa powinna mieć zatem obszerną wiedzę, bowiem to na jej barkach leży odpowiedzialność za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W takim przypadku konieczne jest zakończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse albo rachunkowość (profile na niektórych uniwersytetach mogą się odrobinę od siebie odróżniać). Nie chodzi w tym przypadku o posiadanie stopnia magistra, tylko o dostateczną wiedzę. A tej w ogóle nie możemy zdobyć na innych specjalizacjach. Później księgowa musi zdobyć certyfikat księgowego, jeśli planuje, np. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają szansę zabiegać osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji nabytych, musi posiadać także zdolności „przyrodzone”, np. skrupulatność oraz rzetelność w wykonywaniu jakichkolwiek obowiązków. Mały defekt w rozliczeniach potrafi mieć dramatyczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (gdzie stykamy się ze sporym ruchem pieniędzy), ale też mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa może zaproponować każdemu Kontrahentowi doradztwo z działu prowadzenia księgi zysków i rozchodów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania rozliczeń z US, jak również projektowania sprawozdań, m. in. dla urzędu skarbowego. Warto mieć na uwadze, iż zobowiązaniem osoby działającej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i ćwiczenie predyspozycji. Inaczej mówiąc, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest dopiero podstawowym wymogiem do wykonywania rzeczonego zajęcia, natomiast zdobyte doświadczenie tym, czym możemy zjednać sporą liczbę Klientów.

Ostatnio nadzwyczaj popularna stała się „rachunkowość online” czy pomoc „mobilnego biura księgowego”. W takim przypadku Kontrahenci nie muszą opuszczać domu lub firmy, by ich potrzeby zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w umówionym miejscu oraz zabiera wszelkie rachunki na potrzeby obliczeń. Czasami może również posiedzieć w firmie, dla której pracuje oraz tam bezzwłocznie dokonać rozliczeń.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Niezależna firma jest świetnym wyjściem głównie dla księgowych, jakie od paru lat spełniają się w tej dziedzinie i stąd nie chcą już zatrudniać się u kogoś. Uruchomienie biura księgowego jest powiązane jednakże z paroma wymogami, m.in. dużymi kosztami finansowymi. Koszt założenia indywidualnego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony głównie od rejonu, w którym miałoby się ono znajdować. W centrum metropolii wynajęcie lokum na biuro będzie o wiele droższe niż na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, iż większość dokumentów można bezproblemowo załatwić drogą internetową. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest rzeczywiście świetnym pomysłem, zwłaszcza, jeśli świeżo zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby założenia przedsiębiorstwa rachunkowego nieodzowne są: zarejestrowanie odrębnej firmy, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego i obligatoryjne ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie możemy narzucać Interesantom przypadkowym cen, m. in. takich, jakie przyuważymy w cennikach pozostałych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: poważaniem firmy, umiejscowieniem biura i zakresem usług. Sporządzanie pełnej księgowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Zazwyczaj przeprowadza się podział na liczbę dokumentów.

Jeżeli pragniesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w link tutaj – Biuro rachunkowe Toruń

If you adored this post and you would such as to receive additional details relating to Toruń Biuro kindly check out the web page.

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *