Biuro rachunkowe

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość wielu osobom łączy się z pracochłonnym wypisywaniem tęgich ksiąg, z osobą w binoklach zgiętą nad starodawną maszyną liczącą oraz skomplikowanymi obliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie ów charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do kadru z filmu, niż do sytuacji faktycznej. Tak naprawdę księgowa posiada dostęp do specjalnych programów informatycznych, własnoręcznie w sumie nie tworzy jakichkolwiek druków i nie zarabia przeciętnie (szczególnie jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym oddziałem w każdej placówce, chociażby wtedy, kiedy jest przygotowywana na odległość i w następstwie tego żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej fundamentalnych powinności zalicza się: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, interpretowanie statystyk, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, przeliczanie należności dla różnorodnych instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma okazję wraz z nabywaniem kompetencji starać się o awans w przedsiębiorstwie. Na sto procent najciekawszą posadą jest posada głównej księgowej, która monitoruje przepływ środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się sprawami oficjalnymi, kieruje pracownikami oraz zabiega o postęp swojego wydziału.

Każda księgowa ma możliwość również założyć swoją działalność gospodarczą, więc rozwijać swoje biuro rachunkowe i we własnym zakresie obsługiwać Kontrahentów. Tutaj jednakże wskazana jest zgoda Ministra Finansów – należy poświadczyć wyspecjalizowanie w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (zaraz po skończeniu konkretnych studiów). Żeby pozyskać zatrudnienie jako księgowa, absolutnie nie trzeba “wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Przygotowywanie księgowości wcale nie jest takie oczywiste. Musimy zdecydowanie opanować wybrane przepisy, jednocześnie z tymi, które na dniach się zmieniły. Księgowa powinna mieć zatem wszechstronną wiedzę, gdyż to ona odpowiada za finanse firmy. W takim przypadku nieuchronne jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na wybranych uniwersytetach potrafią się troszkę od siebie różnić). W ogóle nie chodzi w tym miejscu o zaprezentowanie stopnia magistra, ale o konieczną wiedzę. Natomiast takiej wcale nie możemy zdobyć na konkurencyjnych specjalizacjach. W odpowiednim czasie księgowa powinna odebrać certyfikat księgowego, jeżeli ma zamiar, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą ubiegać się osoby mające praktyczne umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po skończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności nabytych, powinna mieć ponadto kompetencje „naturalne”, np. pilność i rzetelność w wykonywaniu wszystkich zobowiązań. Jeden mankament w księgach czasem może mieć dramatyczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w których mamy do czynienia z dużym przepływem pieniędzy), lecz też mniejsze i Klienci indywidualni. Księgowa może zaoferować każdemu Klientowi usługi z obszaru sporządzania księgi zysków i rozchodów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania deklaracji podatkowych, jak również układania zestawień, np. dla ZUS. Dobrze jest wspomnieć, że zadaniem osoby funkcjonującej w księgowości jest poszerzanie wiedzy oraz doskonalenie predyspozycji. Inaczej mówiąc, stopnia magistra jest wyłącznie koniecznym warunkiem do wykonywania owego zawodu, a długie praktyki tym, czym możemy przekonać do siebie ogromną liczbę Odbiorców.

Ostatnimi czasy bardzo rozpowszechniona stała się „rachunkowość online” albo pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Interesanci wcale nie muszą opuszczać domu bądź firmy, żeby ich kwestie zostały korzystnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się w ustalonym miejscu i pobiera wszystkie formularze na potrzeby rozliczeń. Czasami może też posiedzieć w firmie, dla której pracuje oraz tam bezzwłocznie uporządkować dokumenty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Własna firma jest interesującym wyjściem dla księgowych, jakie od wielu lat funkcjonują w tej specjalizacji i w sumie nie pragną aktualnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Uruchomienie biura księgowego wiąże się jednakże z wieloma wymogami, przykładowo dużymi kosztami finansowymi. Koszt utworzenia indywidualnego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony przeważnie od lokalizacji, w której miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wynajęcie lokum będzie sporo droższe niż na pograniczach. Warto wiedzieć, iż większość dokumentów można spokojnie załatwić drogą elektroniczną. Zatem mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest faktycznie atrakcyjnym wyjściem, w szczególności, jeżeli zaledwie zapoczątkowujemy przygodę z własną działalnością. Do utworzenia biura księgowego nieodzowne są: zarejestrowanie niezależnej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz podstawowe ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie możemy rzucać Interesantom przypadkowym stawek, przykładowo takich, które znajdziemy w cennikach różnych firm. Cennik jest zdeterminowany paroma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz charakterem usług. Prowadzenie pełnej księgowości może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zazwyczaj przygotowuje się podział na liczbę dokumentów.

Jeśli chcesz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odsyłacz tutaj – Biuro rachunkowe Toruń

About Kathie Couvreur

My name is Kathie Couvreur. I life in Weismain (Germany).

View all posts by Kathie Couvreur →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *